^

 • 1 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 2 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 3 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 4 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 5 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
.

.


Włóki

strona sołecka

Facebook

Licznik odwiedzin

053101

Twoje IP: 44.192.38.49
2023-01-30 12:01

aktualności Gmina DzierżoniówMaj i czerwiec to czas kocenia się saren. Spacerując po lesie, możemy natknąć się na młode sarenki, przy których nie ma ich matki. Koźląt nie należy ruszać, ale pozostawić je w spokoju. Nasza "pomoc" zazwyczaj może zwierzętom tylko zaszkodzić.

 

 

 

Zatroskani o ich los spacerowicze często zabierają młode sarny i zwracają się do gmin i nadleśnictw z prośbą o zaopiekowanie się nimi. Leśnicy radzą jednak, by nie zbliżać się do zwierząt, nie dotykać ich i nie zabierać z gniazda. Zostawianie młodych saren przez matkę jest naturalnym zachowaniem dla tego gatunku. Mama takich saren nie opuszcza, pasie się gdzieś w pobliżu, obserwuje młode i zawsze wróci do swojego dziecka. Dlatego nie należy takiego zwierzaka nawet głaskać. W ten sposób przekazujemy mu zapach człowieka, który może bardzo zaniepokoić łanię. Potem może ona porzucić swoje młode, a tym samym skazać je na śmierć.

Dotyczy to również innych dzikich zwierząt np.: jeży, zajęcy, lisów, kun i podlotów ptaków (młode ptaki). Pomocy udzielamy zawsze, gdy zobaczymy ranne zwierzę. Pomagamy tylko w sytuacji, gdy mamy pewność, że pozostawienie zwierzęcia, oznacza dla niego pewną śmierć.

Jak należy postąpić, kiedy znajdziemy w lesie na pierwszy rzut oka porzucone, młode zwierzę? Wskazówki na załączonej ulotce.

Copyrigcht © 2023 Wieś Włóki