^

 • 1 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 2 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 3 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 4 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
 • 5 Włóki
  Wieś leżąca w gminie Dzierżoniów
.

.


Włóki

strona sołecka

Facebook

Licznik odwiedzin

096432

Twoje IP: 44.197.231.211
2024-04-24 16:45

W sobotę 29 sierpnia we Włókach odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika poświęconego pamięci osób przybyłych do Włók po II wojnie światowej w ramach masowych przesiedleń. Ten monument w sposób symboliczny przedstawia postać siedzącą na walizkach. Obok niego jest ławeczka w kształcie torów kolejowych zakończona odbojnicą.

 

 

 Jest to nawiązanie do końcowego celu podróży, która została podjęta m.in. w wyniku nowego ładu politycznego na świecie i zmiany dotychczasowych granic państwowych po zakończeniu II wojny światowej. Obok pomnika znajduje się maszt z flagą biało-czerwoną, symbol Rzeczpospolitej Polskiej oraz tablica pamiątkowa na której znajdują się przedstawiciele rodzin, którzy wedle akt osiedleńczych przybyli do Włók w latach 1945-47. Tablica posadowiona na kamieniu z Gnejsowej Górki. To właśnie materiał z tego miejsca służył do końca XIX wieku do budowy domów lub ich fundamentów, w których po II wojnie światowej zamieszkali nasi rodacy. Wykonawcą pomnika jest artysta, rzeźbiarz Ryszard Makowski.

Sobotnie wydarzenie swoją obecnością zaszczyciła Anna Zalewska – Poseł do Parlamentu Europejskiego, a także Jarosław Kresa - Wicewojewoda dolnośląski, Grzegorz Kosowski – Starosta dzierżoniowski, Marek Chmielewski – Wójt Gminy Dzierżoniów, radni gminni i powiatowi, mieszkańcy Włók oraz potomkowie pierwszych polskich osadników przybyłych do Włók po II wojnie światowej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika było dziełem Janiny Zarzyckiej, Stanisława Adamka i Józefa Kossakowskiego. Poświęcenia monumentu dokonał ks. Stanisław Skowron – były proboszcz parafii Kiełczyn. Ideę powstania takiego miejsca we Włókach, rys historyczny miejscowości w pierwszych latach po II wojnie światowej oraz wspomnienia przybyłych mieszkańców zebranym przybliżył inicjator budowy pomnika Marcin Pięt, radny Rady Powiatu Dzierżoniowskiego.

Całość zadania wyniosła ok. 24 tysiące zł. Prawie 19.600 zł pochodziło z funduszu sołeckiego i nagrody za zajęcie II miejsca w konkursie Kreatywne Sołectwo 2019. Pozostałą sumę uzyskano ze wsparcia sponsorów: Augustyn Mucha (dokumentacja projektowa), Marcin Pięt (tablica pamiątkowa) i Maciej Rojek (maszt z flagą). Szczególne podziękowania dla Adama Polaka za bezpłatne wyłożenie podłoża z kostki granitowej, która pochodziła z zasobów gminnych.

Organizatorami wydarzenia było Sołectwo Włóki i KGW „Niezapominajki”.

https://doba.pl/ddz/artykul/wloki-powstal-pomnik-poswiecony-pierwszym-polskim-osadnikom-wideo-foto-/47270/15 

 

Copyrigcht © 2024 Wieś Włóki